מאיה


מאיה הגיעה אלינו לכלא מכלא אחר עם מרשם למתדון, זאת אומרת שעד המעצר היא השתמשה בהרואין. לפגישה הראשונה שלי איתה, הפגישה בה נשאלות כל השאלות האפשריות על החיים, הגיעה בחורה צעירה, בתחילת שנות השלושים לחייה, מסודרת במראה, קצת תזזיתית בהתנהגותה, אך משתפת פעולה בצורה מלאה עם איסוף המידע הכל כך קריטי.
מאיה (שם בדוי כמובן) היא בת לאם איטלקיה, מכורה קשה להרואין בעצמה, ולאב צפון אפריקאי לא ידוע. מגיל 3 ועד גיל 10 היא גודלה בבית ה'דודים', כלומר הדודים של האם. האם עצמה בשנים אלו עברה בין בתי סוהר לקהילות טיפוליות-שיקומיות למכורים לסמים.
כשמאיה הייתה בת 10 איזה שופט גאון החליט שאמא שלה משוקמת והיא קיבלה חזרה את הילדה הבייתה. במשך 3 השנים הבאות מאיה שימשה מטבע קנייה. הבית היה מלא תמיד 'חברים' של האם, רובם ממוצא צפון אפריקאי, שבתמורה לזמן 'איכות' עם מאיה סיפקו לאם את כל הסמים אותם ביקשה. מאיה עצמה התחילה לעשן חשיש בגיל זה בעידודה והנחייתה של האם. 3 שנים שבהן הילדה גדלה בבית שבו אין איש שיגן עליה, אין מי שישמור עליה. 3 שנים שבהן פקדה את בית הספר היסודי וחטיבת הביניים, ואף אחד לא שם לב שמשהו חריג. 3 שנים שבהן ה'דודים' לא חשבו לרגע לבדוק מה שלומה ולבקש את עזרת הרשויות. לא ברור לי עד היום איך הילדה שרדה 3 שנים ולמה אף אחד לא התערב במהלכן.
כשמאיה הייתה בת 13 סופסוף מישהו שם לב למצבה והיא הוצאה מהבית והועברה לפנימייה לנוער במצוקה, פנימייה בניהול הכנסייה ממה שהבנתי, כי כשמאיה בת נכנסה להריון היא בעצם נזרקה מהפנימייה. הדודים רכשו למענה דירה קטנה ובה היא התגוררה עם בן זוגהץ מאיה הפכה אמא לבן. לבד, בלי תמיכה מאף אחד, היא תיארה הרגשת בדידות עצומה וחוסר יכולת להקשר לתינוק הקטן. סביר להניח שגם דכאון פוסט-לידה היה מעורב. היא הלכה בוקר אחד לדירת אמה. לא יודעת בעצמה למה. בחיפוש אחר תמיכה. משהו.
מה שהיא קיבלה הוא אונס קבוצתי בסלון, כשאמא שלה מסתגרת בשירותים ומכינה את המנה.
כשהיא יצאה מבית האם היא כבר לא חזרה הביתה לתינוק ובן הזוג. היא הלכה לפושר הראשון שהכירה (מכר של האם) וביקשה מנה של הרואין. לא רצתה להרגיש כלום. רצתה להעלם. זאת הייתה הפעם הראשונה בה מאיה השתמשה בהרואין.
ואז היא פשוט נעלמה, נטשה את הדירה והתחילה להסתובב בערים שונות בצפון איטליה, עוברת בין מרכזי סחר ושימוש, חיה בבתים נטושים.
רק לאחר כחצי שנה בן זוגה הצליח לאתר אותה ולהחזיר אותה הבייתה. הוא סגר אותה בחדר, נעולה, ובלי שום גישה לתרופות מסייעות הגמילה מהרואין. שלושה שבועות של גיהנום מאיה תיארה. אבל בסופן היא הייתה נקייה. ובלי שום רצון לחזור לחיים האבודים. היא התחילה ליצור קשר עם הפעוט שכמעט ולא הכיר אותה. השלימה לימודי תעודה והתחילה לעבוד. 
לאחר כמה שנים של חיים נורמטיביים וילד נוסף מבן הזוג הראשון, מאיה פגשה את בן זוגה האחרון, ולשניים ילד.  מאיה לא חשפה הרבה על טיב היחסים בינהם, אבל כשבנה היה בן שנתיים, מאיה חזרה מהעבודה ומצאה בית ריק. מכתב מבן הזוג הודיע לה שהוא החליט שהילד צריך לגדול במדינה טובה יותר מאיטליה ולכן הוא לוקח אותו לסבאסבתא בצפון אפריקה  (הוריו של בן הזוג). מאיה פנתה ישירות למשטרה, אך נאמר לה שמכיוון שילד יש אזרחות שנייה איטליה לא יכולה להתערב. משם מאיה, כבר מפורקת לחלוטין, פנתה ישירות לפושר המקומי, ואחרי קרוב ל10 שנים שבהן הייתה נקייה, נפלה חזרה להתמכרות הקשה. שוב נתק מוחלט בינה לבין שני הבנים הגדולים יותר שבמשך כל הזמן הזה גדלים עם אביהם. ההתמכרות והצורך הנואש בכסף גלגל את מאיה בפעם הראשונה לפשע, וככה היא התחילה את תקופת המאסר שלה שנמשכת עד היום.
הקשר עם הבן הקטן נותק לחלוטין, עם הבנים הגדולים יותר הקשר קיים אך לא על בסיס קבוע בגלל המרחק בין הכלא למקום מגוריהם. הדודים שגילם מתקרב ל 80 גם ממשיכים לתמוך בה בדרכם שלהם. ומאיה? מלאת תקווה שתוכל להכנס לתוכנית לשחרור מוקדם מהכלא באחת מהקהילות הטיפוליות המיועדות. שתוכל לשקם את חייה, שוב. ומעל הכל שתצליח לאתר את בנה הקטן. חברים משותפים אמרו לה שראו תמונות שלו בפייסבוק של האבא ונראה ששלומו טוב. אבל מאיה רוצה את הבן שלה איתה.

הסיפור של מאיה הוא מסוג הסיפורים שגורם לי (ולבנות הצוות שלי גם יחד) להרהר. איזה סיכוי לחיים נורמליים יכולים להיות לילדה שגדלה במציאות שכזו? מה הציפיות לחיים של ילדה שחיה בסביבה שכזו? האם הייתה לה באמת ברירה, או שהכל נכתב כבר, והגלגל רק ממשיך להסתובב ולייצר עותקים של החיים.
האם all of this has happened before, and will happen again…..?

פורסם על ידי docaya

I am an Israeli doctor, studied medicine here in Italy and together with my husband decided to stay as soon as I was qualified as an MD. I am also a mother of two daughters and three cats. PrisonDocTales tells mostly my work stories, correctional doctor (prison physician) until the summer of 2018 and prison addiction medicine specialist since then, but other stories as well. This is a growing blog born out of so much curiosity surrounding my professional choic

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: